SPP Kryształ Stronie Śląskie - strona nieoficjalna

Strona klubowa
 • Witamy na nieoficjalnej stronie klubu SPP Kryszta? Stronie ?l?skie
 • Wyniki ostatniej kolejki:
 • Nysa Kłodzko - SPP Kryształ Stronie Śląskie
 • Piast Nowa Ruda - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1
 • Skalnik Czarny Bór - Sparta Ziębice 6:1
 • Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Piławianka Piława Górna
 • Pogoń Pieszyce - Stal Świdnica 0:2
 • Trojan Lądek Zdrój - Unia Złoty Stok
 • Iskra Jaszkowa Dolna - Victoria Świebodzice 3:0
 • Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna
 •        

Logowanie

Losowa galeria

Kryształ - Juventur Wałbrzych 1 fot. Andrzej Bryg
Ładowanie...

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 20

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 12, wczoraj: 299
ogółem: 1 258 466

statystyki szczegółowe

Statystyki drużyny

Historia klubu

HISTORIA

Mimo że piłka nożna zagościła do miasta tuż po II wojnie światowej, a pierwsze drużyny podwórkowe rozgrywały swoje mecze już od roku 1946, to dopiero 6 lat później w 1952r. założono pierwszy profesjonalny klub. Przy Hucie Szkła Kryształowego „Violetta” powołano do życia Unię Stronie Śląskie.

 

W skład pierwszego zarządu weszli :

- Zdzisław Węgierek – prezes i sekretarz

- Stefan Maciejewski – skarbnik

- Józef Giemza – kierownik drużyny piłkarskiej

- Czesław Woźniak

- Wacław Kopylak

- Franciszek Skolarus

 

Dzięki usilnym staraniom zarządu klubu i społecznemu zaangażowaniu działaczy odrestaurowano starą zniszczoną płytę boiska, oraz zmontowano nowe bramki. W pierwszym roku istnienia naszej drużyny pracowało kilkanaście osób, duszą i sercem oddanych klubowi zaangażowanych z wielkim poświęceniem w jego działalność i dalszy rozwój. Byli to działacze i równocześnie zawodnicy drużyny piłkarskiej. Dla ich potrzeb wyremontowano stary barak przy boisku piłkarskim, gdzie urządzono szatnię i magazyn sprzętu sportowego. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Mariana Anatolskiego boisko piłkarskie ogrodzono siatką. Z dobrowolnych składek zakupiono minimum niezbędnego sprzętu, czyli kostiumy i buty. Generalną kosmetykę stadionu przeprowadzono w roku 1954 (drenaż, urządzono trybuny).

Jesienią 1977 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne na płycie stadionu. W dużej części przyczyniła się do tego sytuacja, w której drużyna Górnika Wałbrzych rozgrywała swoje mecze ligowe na strońskim stadionie, z powodu kłopotów z własnymi kibicami. Za pieniądze wałbrzyskiej drużyny postawiono barierki odgradzające grających zawodników od kibiców. W latach 1978 – 1980 rozpoczęto na terenie stadionu budowę budynku z zapleczem sanitarnym oraz trybun dla coraz liczniejszej publiczności.

 
   

W 1984   roku,  dla  potrzeb  treningowych  wciąż  rozwijającej  się  sekcji  piłki nożnej, wybudowano boisko na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Stroniu Śląskim.

W latach 1952 – 1957 drużyna piłkarska grała w klasie C. Trenerami byli wówczas Zdzisław Węgierek i  Antoni Kwartnik.

W roku 1958 zespół seniorów awansował do klasy B. Trzon drużyny stanowili wówczas : Czapliński, Maciążek, Biela, Chwal, Aleksiak, Kabelis, Żarczyński, Dec, Wiklik, Ulryk oraz Węgierek.

Wzrastająca stale liczba entuzjastów tej dyscypliny sportu oraz stały wzrost umiejętności piłkarskich, spowodowały rozbudowę sekcji piłki nożnej do czterech drużyn : pierwsza drużyna seniorów (klasa B), druga drużyna (klasa C), juniorzy (klasa terenowa) i trampkarze (klasa terenowa). Wszystkie te drużyny plasowały się w środkowych rejonach tabeli rozgrywek swoich klas.

Zmienne były losy pierwszej drużyny piłkarskiej uczestniczącej w rozgrywkach klasy B. W roku 1964 drużyna trenowana przez Antoniego Kwartnika, a potem Knappa, uzyskała awans do klasy A. Po dwuletnim pobycie w klasie A zespół osiągał coraz słabsze wyniki i w roku 1966 spadł do klasy B. Przyczyną degradacji był brak środków finansowych, brak kadry trenerskiej i zaniedbanie treningowe. Kryzys sekcji piłkarskiej pogłębiał się. W roku 1970 drużyna kończy rozgrywki na przedostatnim miejscu i spada do klasy C.

 

 

NAJLEPSZE LATA KRYSZTAŁU !!!

 
   

     Największe sukcesy Kryształu, oraz największy rozkwit klubu rozpoczął się kiedy, dyrektorem Huty Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim został Kazimierz Drożdż. Na walnym zebraniu sprawozdawczym, które odbyło się w dniu 18.04.1972r. uchwalono jednomyślnie zmianę nazwy klubu na TKS Kryształ, zaś prezesem klubu został Kazimierz Drożdż.                 

Od razu zaczął się marsz w górę ligowych tabel, zakończony w sezonie 1976/77 awansem z klasy okręgowej. Zawodnicy ze Stronia w 26 meczach zgromadzili 40 punktów dystansując o 7 oczek rezerwy Górnika Wałbrzych i Polonię Świdnica. Zwycięstwo w lidze to było jeszcze za mało. Kryształ w meczu barażowym o wejście do III ligi musiał pokonać BKS Bolesławiec. Udało się tego dokonać, jednak już rok później stronianie musieli się z trzecim frontem pożegnać , ale tylko na jeden sezon, ponieważ już w sezonie 1978/79 ponownie świętowali wejście do III ligi. Tym razem drużyna ze Stronia okazała się lepsza w barażach od Stali Chocianów. To nie był koniec wielkich dni piłki nożnej w Stroniu Śląskim. Już w sezonie 1979/80 drużyna wygrała rywalizację w III lidze, wyprzedzając na finiszu rozgrywek takie drużyny jak Zagłębie Lubin, Metal Kluczbork czy Chrobrego Głogów i awansowała tym samym na drugi szczebel rozgrywek. Ten wspaniały sukces został osiągnięty dzięki zgranej grupie osób.   Największy udział w awansie mieli : Leszek Szafraniec, Jan Mazur, Zbigniew Lipkowski, Piotr Madejak, Marek Krysman, Roman Farbotko, Ryszard Komornicki, Zbigniew Skolarus. Trenerem był Erwin Wojtyłko. Bezpośrednie zaplecze ekstraklasy okazało się zbyt wysokimi progami dla zespołu. Po roku gry w II lidze Kryształ pożegnał się z rozgrywkami i spadł do ligi III. Występując rok na zapleczu ekstraklasy drużyna wywalczyła łącznie 14 pkt. Notując przy tym 5 zwycięstw, 4 remisy i aż 21 porażek. Stronianie strzelili 27 goli, tracąc jednocześnie ich aż 65.Po spadku z II ligi Kryształ w sezonie 1981/82 uczestniczył w rozgrywkach silnej III ligi. Nasza drużyna walczyła wtedy z takimi przeciwnikami jak : Odra Wodzisław, GKS Jastrzębie, Zagłębie Lubin czy AKS Chorzów. W tym roku trenerem został panZbigniew Lipkowski. W latach 1982 – 1987 Kryształ zajmował w kolejnych sezonach miejsca, które pozwalały na spokojne utrzymanie się w trzeciej lidze. W okresie tym zespół prowadzony przez Zbigniewa Lipkowskiego wykazywał wysoki i równy poziom.                                            

W sezonie 1987/88 piłkarze ze Stronia Śląskiego spadli do klasy okręgowej. W sezonie 1990/91 awansowali do utworzonej rok wcześniej klasy międzyokręgowej (czwarty szczebel rozgrywek). W 1992r. Kryształ ponownie awansował III ligi. W sezonie 1993/94 zawodnicy ze Stronia znów zażarcie bili się o awans do II ligi. Awans przegrali dosłownie o włos z Pogonią Oleśnica. W sezonie 1997/98 Kryształ po reorganizacji rozgrywek opuścił III ligę, grając przez trzy lata w IV lidze.                                                                                                 

Kryształ może się także pochwalić sporym osiągnięciem w Pucharze Polski. W 1994 roku zespół doszedł do 1/16 finału pucharu Polski gdzie po drodze pokonał takie ekipy jak Chrobry Głogów czy Miedź Legnica. W 1/16 finału nasza drużyna trafiła na I- ligową Stal Mielec, trenowaną wówczas przez Franciszka Smudę. W regulaminowym czasie gry był remis 2 : 2 . O awansie decydowały rzuty karne, te lepiej egzekwowali zawodnicy gości którzy wygrali w rzutach karnych 5 : 4. W tym meczu w barwach Kryształu grali : Poczkajski, Kołodziej, Jędrzejowski, Kowalkowski, Borcoń, S Gorząd, Pruchnicki, Goliarz, Bartkowiak, Nowomiejski, Matuszak, Drańczuk, Chwałek. Trenerem drużyny był Zbigniew Lipkowski.

 

Lata 2002 – 2010 to dość równa gra Kryształu w Wałbrzyskiej klasie „O”, jednak bez znaczących sukcesów.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Ostatnie spotkanie

SPP Kryształ Stronie ŚląskieLKS Bystrzyca Górna
SPP Kryształ Stronie Śląskie 2:2 LKS Bystrzyca Górna
2014-03-30, 15:00:00
    relacja »
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 19
Nysa Kłodzko SPP Kryształ Stronie Śląskie
Piast Nowa Ruda 1:1 Karolina Jaworzyna Śląska
Skalnik Czarny Bór 6:1 Sparta Ziębice
Zamek Kamieniec Ząbkowicki Piławianka Piława Górna
Pogoń Pieszyce 0:2 Stal Świdnica
Trojan Lądek Zdrój Unia Złoty Stok
Iskra Jaszkowa Dolna 3:0 Victoria Świebodzice
Zjednoczeni Żarów LKS Bystrzyca Górna

Wyszukiwarka